Telif Hakkı Vardır. Kopyalanamaz.
logo

Makedonya / Üsküp

Makedonya / Üsküp

Tüm dünyayı saran Covid19 virüsü sebebiyle pandemi süreci ne yazık ki hepimiz için çok zorlu bir durum haline geldi. Özellikle freelancer web tasarımcı ve fotoğrafçı olarak çalışıyorsanız. Bu dönemde uluslararası bir şirketten aldığım teklifi artısını eksisini düşünmeden kabul ederek işe başladım. Başlama süreci hazırlamak istediğim web sitesi, portfölyo hazırlama gibi süreçlerimi geriye atmış olsa da tüm dünyanın evde kaldığı zamanda, altımda bir araç ile hep yaşamak istediğimiz kamp hayatını meslek edinip avrupanın tüm ülke ve şehirlerine (neredeyse bir çoğuna) gidiş sürecimi başlatmış oldu. Nikon Türkiye teaster olabilmemin kapısını açan bir gelişmeydi.

İlk blog yazım olduğu için kusurlarımı, yazım hatalarımı mazur göreceğinizi umuyorum. Blog tarzı gidip tatil yapabileceğiniz yada nerede ne yenir tarzında olmayacağı da kesin. Sadece avrupaya gideceğiniz yolları yaklaşık olarak süreçlerin, fotoğraf çekebileceğiniz bazı mekanların olduğu tarzda ilerleyecek. Tabi ki yazacağınız yorumları da değerlendirmeye alarak en güzel en faydalı hale getirmeye çalışacağım.

Gelelim yazımızın konusundaki Üsküp seyahatimize.

Gideceğim yer olarak Makedonya Üsküp söylendiği zaman kesinlikle çok heyacanlandım. Bunu belirtmeden geçemeyeceğim. Üsküp daha önce mutlaka gitmek ve görmek istediğim yerlerden birisi olması ve ayrıca Bulgarca bildiğim için insanlarla çok kolay diyalog kurabiliyor olmam sebebi ile benim için çok istediğim rotalardan biriydi. Üsküp seyahatinin bir özelliği daha ilk Nikon Teaster olarak Nikon Türkiye tarafından temin edilen Nikon Z50 kit ile ilk seyahatim olmasıdır.

Tüm seyahatler araç ile yapıldığı için sınır kapıları geçilerek ve yolda güzel manzaralardan çekilen fotoğraflarda blog sayfamda sizlere eşlik edecek. Seyehat başlangıcı olarak ilk sınır kapımız tabi ki Türkiye Yunanisatan’a sınırı olan İpsala sınır kapısı oldu.

Dip Not : İpsala sınır kapısından şu an için normal turistik geçişler yapılmamaktadır. Sadece Ticari araçlar ile İpsala sınır kapısından geçmeniz mümkündür. Ayrıca Kovid19 virüsü sebebi ile Avrupanın bir çok ülkesi gibi Yunanistan’da şu an için Şengen vizesi vermemektedir.”

İpsala sınır kapısını geçmek ticari araçlar için maalesef zaman almaktadır. Gece girmiş olduğum sınır kapısından Sabah yaklaşık olarak saat 4:30 gibi ancak ülkeye giriş yapabildim. Ayrıca ipsala sınır kapısında dikkat etmeniz gereken bir durum daha var. Ne yazık ki Suriyeli mülteci sayısı çok fazla. Türkiye’den çıkarak Avrupa’ya geçmek istiyorlar ve ne yazık ki ticari araçlar için risk oluşturuyorlar. Hiç bilmediğiniz tahmin etmediğiniz anda yanınızda oturan veya bagajınıza girmiş bir mülteci ile karşılaşabilirsiniz.

Yunanistanda aracımda birazdinlendikten sonra gökyüzündeki bu muhteşem manzara ile uyandım. Kış ayları olmasına rağmen muhteşem bir sabah olmuştu. Türkiyede hepimiz sıcak kaloriferlemizi açmış iken, Yunanistanın Kavala şehrinde böyle bir gökyüzüne uyanmak ayrıca 10 derece gibi bir hava sıcaklığı benim için büyük bir sürpriz oldu.

Uyanıp güzel bir kahvaltı ve kahve bölümünden sonra yetişmem gereken Üsküp’edoğru yolculuğuma devam ettim. Selanik bölümünü geçtikten sonra Kuzey Makedonya ya doğru ayrılan Evzoni sınır kapısına ulaşmak çok uzun bir zamanınızı almıyor. Yunanistan’da araç kullanacak arkadaşların bilmesi gereken ekstra bir durum yok. Sadece Trafik kurallarına uymak zorunda olduğunuzu emniyet kemeri takmanız gerektiğini ve Sol şerit işgali yapmamınız gerektiğini asla unutmayın. Avrupada araç kullanmak tabi ki ülkemize benzemiyor. Ayrıca yaklaşık 5 tane otoban gişesinden geçiyorsunuz. Nakit (euro) veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Rakamlar çok uçuk değil. en pahalı otobanları 3-4 euro civarında.

Evzoni sınır kapısını geçtikten sonra Kuzey Makedonya’ya giriş yaptım. Yola girdiğiniz anda size muhteşem bir dağ manzarası eşlik ediyor. Tabi i otoban olsa da yolların çok virajlı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Tüm avrupa gibi Makedonya’da trafik kurallarına uymak zorundasınız. Tüm yolların kameralar ile kontrol edildiğini ve bir çok noktada radar olduğunu hatırlatmakta fayda var. Makedonya’da daaynı şekilde belli noktalarda otoban gişelerinden geçiyorsunuz. Kredi kartı veya Nakit olarak euro ödemesi yapabilirsiniz. Kredi kartı kullanmanızı tavsiye ediyorum. Makedonya’nın para birimi Euro olmadığı için nakit vermeniz durumunda tahsil ettikleri nakit bedel çok daha fazla olabiliyor.

Çok istemiş olmama rağmen ne yazık ki şirket işlerimi erken bitirememiştim. Üsküp dışında bir noktada işimi bitirdikten sonra akşam saat 20:00 civarında Üsküp merkeze ulaşabildim. Üsküp merkezde sizi görsel bir şölen bekliyor açıkçası. Yeni ile eskinin buluşması diyebilirsiniz bir tarafınızda 500 yıllık Osmanlı köprüsü var iken 100 metre yanında olan yeni yapılmış ve üzerinde harika heykelleri olan bir köprüye daha denk geliyorsunuz. Vardar nehrinin heybetli sesi muazzam bir huzur veriyor. çevrenizdeki bir çok kişinin türkçe konuşuyor olması balkanlarda kalan türk nüfusunu hatırlatıyor.

Nikon Z50 denemeleri yaptığım için Yüksek İso da gece fotoğraflarını tripotsuz çekerek makineyi test etme şansı buldum. Standart kit ile verilmiş olan Z50 nin sonuçlarına kendi adıma hayran kaldım. Yüksek F değerli objektiflere rağmen fazla iso da aşırı keskin ve nerede ise noise siz (kumlamasız) sonuçlar almak beni açıkçası çok şaşırttı. Tabi bazı yerleri de tripotumu takarak uzun pozlama yapma fırsatı buldum. Ne yazık ki Üsküp ziyaretimde sadece 1 saat kadar fotoğraf çekecek fırsat bulabildim. Köprünün çok yakınında” Usta dönercide” muhteşem lezzetli dürüm döneri gömerken Z50 nin wifi özelliği sayesinde fotoğraflarda hiç bir kayıp yaşamadan fotoğrafları telefonuma alarak sosyal medyada paylaşma imkanı buldum.

Üsküp maceram ne yazık ki çok kısa sürmüş olsa da bir sonraki sefere diyerek vedalaşmak zorunda kaldım. Elbet yine bir gün.. Üsküp’te çekilen fotoğrafları altta bırakıyorum.

3 thoughts on “Makedonya / Üsküp”

  1. Gerçekten tek kelime ile muhteşem bir galeri olmuş. Her detayı cok begendim.
    Başarılarınızın devamını dilerim.

  2. Harika kadraj,harika anlatım olmuş. Güzel bir rehber olmuş,devamı gelsin lütfen.

  3. Dolu dolu fotoğrafçılık serüveni siteye çok güzel yansımış. Bir çok fotoğrafçıya ilham olacağı kesin ,başarın daim olsun.

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnglishTurkish